Kako zdraviti ureznine in manjše rane
Nezgode se dogajajo vsem. Naj gre za zdrs kuhinjskega noža ali odrgnjeno koleno, manjše rane in odrgnine je treba vseeno vzeti resno in jih čim prej zdraviti. Če ste se vi ali član vaše družine urezali ali odrgnili in zato krvavite, ukrepajte po naslednjem postopku:
- Krvavitev ustavite tako, da na rano pritisnete s povojem ali čisto brisačo, in če je mogoče ali potrebno, ranjeni del dvignete do višine nad srcem, da zmanjšate dotok krvi.
- S čistimi rokami iz rane izperite tujke in umazanijo. Razkužite z antiseptikom. Antiseptik v pršilu, kot je Bepanthen Plus pršilo, učinkovito razkuži rano in zmanjša tveganje za okužbo zaradi dotikanja rane.
- Prekrijte s sterilno prevezo.
Kdaj potrebujem nujno zdravniško pomoč?
- Če krvavitve ne morete ustaviti.
- Če krvavite iz arterije.
- Če je koža okrog rane omrtvičena.
- Če je rana zelo velika ali če je poškodovanega veliko tkiva.
Pazite na bakterijske okužbe.
Tudi če poskušate okužbo preprečiti s pravilnimi ukrepi, se okužba lahko razvije zaradi dejavnikov, ki jih ne morete nadzorovati. Nekateri znaki kažejo, da obstaja tveganje za okužbo rane, če ima rana na primer nazobčan rob ali če se je onesnažila z umazanijo ali telesnimi tekočinami, kot je gnoj.
Znaki okužbe lahko vključujejo:
- Otekanje, pordelost, rana pa sčasoma postaja vse bolj, ne pa vse manj vneta.
- Iztekanje gnoja iz rane.
- Neprijeten vonj iz rane.
- Omotica ali pospešen srčni utrip.
- Zvišana telesna temperatura ali splošno slabo počutje.
V kolikor imate enega od naštetih znakom potem nemudoma poiščite zdravniško pomoč.
Kako se koža celi?
Proces celjenja poteka v več stopnjah.
Najprej se zaustavi krvavitev:
- Žile, ki vodijo do ranjenega predela, se zožijo in s tem zmanjšajo dotok krvi (t. i. vazokonstrikcija).
- Trombociti okrog rane skupaj z beljakovinami, odgovornimi za strjevanje krvi, koagulirajo in ustvarijo čep (imenovan fibrinski čep), ki ustavi krvavitev in se spremeni v krasto.
Ko se krvavitev ustavi, se predhodno zožene žile razširijo, tako da se bele krvne celice, ki se bojujejo proti okužbi, lahko zberejo okrog ranjenega predela ter preprečujejo okužbo.
Faza celjenja in obnove vključuje tvorbo brazgotinskega tkiva pod krasto, ki zapira rano. Pri tem je v pomoč nastajanje kolagena na mestu rane. Brazgotinsko tkivo nastane približno tri tedne po prvotni poškodbi. Na hitrost celjenja rane vplivajo dejavniki, kot so starost, debelost, prehrana ter druge okužbe in bolezni. Nanjo vpliva tudi stopnja vlage v koži – takoj ko se rana zapre, je treba novo kožo in obdajajočo kožo vlažiti in hidrirati, s čimer se zmanjšata vnetje in brazgotinjenje ter podpira zdrava kožna pregrada.